KTERÉ BROKERY POUŽÍVÁME?

Do aplikace se dostanete po zadání uživatelského jména a hesla a veškeré obchody musíte potvdit ještě kódem z sms z přiřazeného telefonu. Nikdy jsem nemusel s e-Broker nic moc řešit, ale pokud už něco nastalo, tak jsem to vyřešil přes online dotaz, případně na pobočce Fio banky.

Lynx / Interactive Brokers – pro zahraniční akcie

Interactive Brokers jsou jedním z největších světových brokerů. Jejich česká „pobočka“ se jmenuje Lynx a ten využíváme zejména pro nákup individuálních akcií na zahraničních trzích, dříve i na koupi různých ETF (pro detailisty, vím, že to není přímo pobočka, ale pro zjednodušení je to dostačující).

Na Lynx se mi líbí, že mají přístup na velké množství burz, takže koupíte akcie třeba v Řecku, Anglii, Německu, USA, Kanadě a desítkách dalších. Poplatky se pohybují okolo 5 USD za obchod v USA a okolo 6 EUR za obchod v Evropě, takže podle mě stále ještě přijatelné částky. Taky se mi líbí, že mají velmi dobré přehledy o všech možných věcech, co by Vás mohly zajímat o Vašem portfoliu (denní, měsíční, roční přehledy). Přehledy, v jakých oblastech máte investováno, jaké byly Vaše nejúspěšnější a nejmíň úspěšné dny, jaké riziko má Vaše portfolio, apod.). Třeba oproti takovému e-Broker, kde je ten přehled dost žalostný, jsou Lynx přehledy výrazně lepší.

Díky Lynx/IB mám také přístup do tzv. pre-market. Ještě před každodenním oficiálním otevřením burz funguje tzv. pre-market, taková před-obchodní fáze. Občas neodolám menšímu tradingu právě v pre-marketu. Pokud např. firma reportuje své výsledky za určité období ještě před oficiálním otevřením trhu a výsledky jsou například mnohem lepší, než se čekalo, velmi často se na pre-marketu firma obchoduje třeba o 20% výše, což využívám k prodeji. Pohyby na pre-marketu jsou často výraznější než pak v hlavní obchodní fázi (ale víc napíšu v samostatném článku).

S jejich podporou jsem párkrát řešil nějaké drobnosti a bylo to v pohodě, rychle vyřešené.

V poslední době bohužel kvůli nějakým administrativním povinnostem došlo k tomu, že už se k nim přímo nedají poslat české koruny, respektive poslat je můžete, ale pokud máte běžný český účet, tak zaplatíte větší poplatky. Ty si pak můžete od Lynx nechat sice vrátit, ale je to zbytečně komplikované. Dříve měli český účet, na který jste si poslali peníze a pak je jen proměnili na cizí měnu přímo v aplikaci. Sice tvrdí, že na tom pracují, ale to tvrdí už dlouho.

Degiro – pro ETF

Degiro máme zatím nejkratší dobu. Jedná se o nizozemského brokera. Primárně jsme si jej pořídili proto, že Lynx začal omezovat nákupy některých ETF a Degiro nabízí širokou škálu ETFek a spousta z nich se dá obchodovat dokonce bez poplatků (v dubnu 2023 Degiro značně omezilo nabídku dostupných ETF, tak čekáme, jak se to vyvine, když tak se zase přesuneme o dům dál. :-))

Degiro má český účet, takže poslat tam peníze je jednoduché. Peníze se Vám automaticky převedou na Eura dle platného kurzu, takže to také nemusíte řešit. Pokud chcete koupit například akcie v amerických dolarech, Degiro se opět o převod na dolary postará za drobný poplatek, takže nemusíte nic moc řešit.

Přijde mi, že pro začátečníky není Degiro špatná volba (uvidíme, jak vyřeší ten problém s obchodováním ETF, jinak bude potřeba zvolit jiného brokera). Nákup je vcelku intuitivní, nabídka burz a akcií je vcelku široká a pro běžného investora myslím dostačující. Pro přihlášení je nezbytné také ověření telefonem. My používáme Google Authenticator.

Přehledy v Degiro jsou spíše slabší, mnohem lepší přehled podle mě dává Lynx.

S jejich podporou jsem zatím nic řešit nemusel, ale názory na internetu jsou takové všelijaké.

Obecně k brokerům

U všech tří brokerů je pro nás zejména důležité to, že všechny tři společnosti mají oddělené vlastnictví akcií od samostatných firem. Jinak řečeno, pokud by třeba firma Degiro zkrachovala, Vaše akcie by měly být v bezpečí, protože jsou v separátní firmě, kde jsou vedeny na Vaše jméno.

Pravděpodobně jsou levnější alternativy, než shora uvedení brokeři, ale pro mě je klidné spaní s kvalitním brokerem důležitější, než pár ušetřených dolarů s pofiderním brokerem.

Všichni tři brokeři používají minimálně dvoufázové ověřování, tedy musíte k přihlášení použít i telefon a zároveň u všech brokerů zadáváte svůj primární účet, ze kterého a na který lze vkládat peníze (takže Vám z něj nikdo peníze nepřevede někam, kam nechcete).

Please follow and like us:

Stránky: 1 2