Slovník pojmů
Akcie – spoluvlastnický podíl ve společnosti. Např. akciová společnost má 1000 akcií celkem. Vy vlastníte 200 akcií, jste tedy vlastníkem 20% dané společnosti.
Akumulační ETF – jedná se o ETF, které obdržené dividendy dále reinvestuje za Vás a Vy se tedy nemusíte trápit s jejich zdaňováním. Opakem je Distribuční ETF
Broker – společnost, přes kterou můžete obchodovat akcie. Na burzu nemůžete jen tak přijit a začít nakupovat a prodávat akcie, ale musíte využít služeb společnosti, která má na burzu přístup a umožní Vám nákup a prodej akcií. Mezi známé brokery patří například Fio, Interactive Brokers, Degiro, Patria, XTB a spousta dalších.
Burza – místo, kde se obchodují cenné papíry (zejména akcie). V ČR tuto úlohu plní primárně tzv. Burza cenných papírů Praha, neboli BCPP.
Distribuční ETF – jedná se o ETF, které Vám vyplácí dividendy jež obdrží od firem, které toto ETF drží. Tyto divdendy Vám zaplatí již zdaněné dle země, kde ETF sídlí. Vy je pak musíte přiznat a případně dodanit ve Vašem daňovém přiznání. Opakem je Akumulační ETF
Dividenda – podíl na zisku společnosti. Management společnosti se rozhodne, že vlastníkům akcií vyplatí zisk či část zisku, který společnost za dané období vydělala. Každý kdo v tzv. rozhodný den vlastní akcie dané společnosti má právo na dividendu.
Dividendový výnos – řekněme, že dividenda ČEZ je 100 Kč. Současná cena akcie ČEZ je 1.000 Kč, Váš dividendový výnos před zdaněním tedy činí 10% (100 děleno 1000).
ETF – zkratka pro Exchange Traded fund, což se dá přeložit jako Fond obchodovaný na burze. Například ETF fond zaměřený na tabákové firmy je fond, který nakoupí akcie tabákových firem. Vy jako akcionář pak koupí jednoho ETF tabákové fondu můžete koupit podíl v několika tabákových firmách. Vlastně vlastníte podíl ve fondu, který vlastní podíly v jednotlivých tabákových firmách. Samozřejmě ETF můžou být prakticky na cokoliv na země (USA, Japonsko, Asie, Afrika, atd.), na druhy podniků (tabákové, biotechnologie, technologické, a spousty dalších), na komodity, na dluhopisy. Nabídka je více než široká.
Hrubá dividenda – jde o částku dividendy před zdaněním. Například ČEZ rozhodne, že každý akcionář dostane 100 Kč za každou akcii, kterou vlastní. Jedná se o hrobou dividendu, tedy o částku před zdaněním. Vám se dostane částka již snížena o 15% daň. Například vlastníte 50 akcií ČEZ. Za každou dostanete 100Kč dividendu, tedy 50 x 100 = 5.000 Kč hrubá dividenda. 15% daň činí 750 Kč. Vám tedy bude vyplaceno 4.250 Kč (5.000 – 750). Tato částka je tzv. čistá dividenda.
Index – pomocí indexu se vyjadřuje výkonnost například amerického trhu. Americký index S&P 500 představuje podíl v 500 amerických firmách obchodovaných na burze.
P/E ratio – ukazatel, kterým se sleduje ocenění akcie. Jedná se o poměr ceny akcie (anglicky Price, tedy P) a zisků akcie (anglicky Earnings, tedy E). Price/Earnings = P/E. Pokud se například akcie obchoduje za 150$ a má zisk 10$ na akcii, pak je její hodnota P/E=15 (150/10).
RM System – česká burza cenných papírů. Většinou se zde obchoduje v menších objemech než na BCPP. RM System neboli RMS je vlastněný Fio bankou.
Rozhodný den – pokud na konci rozhodného dne vlastníte akcie firmy vyplácející dividendu, máte právo na výplatu dané dividendy. Pokud den po rozhodném dni akcie prodáte, dividendu stále dostatenete. Důležité pro výplatu dividendy je vlastnit ji v rozhodný den.
Ticker – identifikátor akcie aneb její zkratka, které se používá pro identifikaci na burze, například tickerem akcie Google je GOOG, pro akcii společnosti Apple je to AAPL, atd.