Základy investování 4 – Účetnictví a Finanční výkazy
Pokud jste se rozhodli, že tou pravou cestou pro Vás jsou investice do jednotlivých firem pak se neobejdete bez základního porozumění účetnictví a finančních výkazů. Účetnictví je jazykem financí a je dobré mu rozumět. Nemusíte znát každý účetní zápis a každou předkontaci, ale je dobré pochopit základní principy a metody, které se používají.
Účetnictví jsou povinny vést veškeré podniky, které se obchodují na burze. Jednotlivé účetní transakce se minimálně čtvrtletně sumarizují do formy finančních výkazů. Pro zjednodušení například za čtvrtletí vydáte tři faktury za prodej výrobků, které jsou ihned zaplaceny zákazníkem a faktury jsou za 1mil$, 3mil$ a 6mil$. Na konci období se tyto tři faktury sečtou a vy ve finančních výkazech vykážete 10mil$ jako Vaše celkové tržby a 10mil$ jako peníze na vašem bankovním účtu, které vám tam zaplatili zákazníci.
Je to hodně velké zjednodušení, ale pro základní pochopení je, věřím, dostatečné.
Firmy obchodované na burze pak každé čtvrtletí zveřejňují své finanční výkazy a kterýkoliv investor či potenciální investor do nich může nahlídnout a zjistit, jak si firma stojí.
Pojďme se teď podívat na ty nejběžnější typy finančních výkazů a k čemu Vám jako investorovi mohou sloužit.
- Rozvaha někdy také nazývaná Výkaz o finanční pozici (angl. Balance sheet)
Rozvaha Vám ukazuje jaký měla firma majetek (anglicky Assets) a z jakých zdrojů (anglicky Liabilities pro Závazky a Equity pro vlastní kapitál) tento majetek financovala. Rozvaha se vždy připravuje k určitému datu (tedy například Rozvaha společnosti ABC k 31.12.2022). Díky rozvaze tedy můžete k danému datu zjistit, jakou účetní hodnotu mají budovy, které firma vlastní, kolik měla společnost peněz v hotovosti, kolik v bankách. Dále zjistíte, kolik má zásob a kolik jí dluží další firmy (za vystavené, ale ještě neproplacené faktury). Tyto informace Vám dá strana Aktiv v rozvaze, neboli přehled majetku firmy.
Stejně tak zjistíte, kolik do firmy investovali její zakladatelé, kolik má firma bankovních úvěrů, kolik peněz dluží svým dodavatelům, atd. Tyto informace Vám dá strana Pasiv v rozvaze, neboli přehled zdrojů, ze kterých firma své aktivity financuje.
Základním principem účetnictví je tzv. podvojnost, tedy to, že každý účetní zápis má dvě stránky a proto se vždy aktiva dané firmy rovnají jejím pasivům. Například, pokud si vezmeme bankovní úvěr, abychom za něj nakoupili nové stroje, tak se nám zvýší jak strana aktiv (zvýší se nám hodnota našich strojů v aktivech) tak hodnota pasiv (zvýší se nám hodnota bankovních úvěrů, které jsme použili na koupi strojů).
Níže je uveden příklad rozvahy společnosti Philip Morris Česká republika k 31.12.2021. Můžete vidět, že hodnota celkových aktiv i pasiv je 17 744mil Kč. Společnost měla 3 299mil Kč v krátkodobém majetku a 14 445mil Kč v dlouhodobém majetku. Stejně tak můžeme vidět, že Vlastní kapitál společnosti dosáhl 8 716mil Kč a celkové závazky byly 9 027mil Kč, dohromady tedy i pasiva tvořily částku 17 744mil Kč.
Základy investování 5 - zdroje informací - INVESTIČNÍCI
[…] Pokud se rozhodnete investovat do jednotlivých společností je nezbytné získat o těchto společnostech alespoň základní povědomí. Ideální je přečíst si minimálně jejich webové stránky a jejich poslední výroční zprávu, abyste pochopili jak a na čem společnost vydělává, jaký má majetek, dluhy a jak se vyvíjí její business (většinu dat se dozvíte z finančních výkazů, o nichž jsme psali v minulém článku zde). […]