IPO aneb prvotní uvedení akcie na trh
Asi jste v posledních pár dnech zaznamenali, že na českou burzu se chystá další titul a sice společnost mmcité, která se zabývá výrobou městského mobiliáře. Společnost projde tzv. IPO neboli Initial Public Offering, tedy prvotní nabídka akcií veřejnosti. Doteď se akcie společnosti neobchodovaly a proto mluvíme o prvotní nabídce. Akcie, které si můžete normálně koupit na burze, jako třeba ČEZ nebo Komerční banku, se obchodují na tzv. sekundárním trhu, tedy kupujete akcie od jiného vlastníka. Společnost, jejíž akcie kupujete, z toho již nemá prospěch.
My do IPO nikdy neinvestujeme. Je prokázáno spoustou různých průzkumů, že investice do IPO jsou dlouhodobě méně výhodná investice, než klasické indexové investování. Ano, občas se objeví skvělé investice typu Facebook (dnes Meta), ale na každý Facebook připadají další desítky extrémně prodělečných IPO. Pravděpodobnost, že trefíte další Facebook, je velmi malá a proto se podle našeho názoru do IPO nehodí investovat.
Když se podíváme na příklad mmcité, moc se nám líbí business společnosti. Městský mobiliář je něco, co bude dlouhodobě potřeba. Společnost už existuje spoustu let, takže má vybudované nějaké renomé, nicméně finančně to není nijak oslňující. Společnost má obrat něco málo přes miliardu korun a EBITDA byla v roce 2022 cca 61 milionů korun, což je nějakých 5 procent a to je zisk před odečtením daní, úroků a dokonce i odpisů. Čistý zisk se pohybuje okolo 35 milionů Kč, tedy něco málo přes 3 procenta tržeb. Z každé koruny tržeb tak firmě zůstanou přibližně tři haléře, což tedy není nijak oslnivý výsledek.
Například poměr čistý zisk/tržby u firmy Philip Morris Česká republika je přibližně 17 procent, tedy z každé utržené koruny zůstane Philip Morris ČR 17 haléřů. Dalším příkladem je Capri Holdings, kde zisk v posledním roce nebyl nijak závratný a i přesto mají čistou ziskovou marži přes 11 procent – výrazně výše než mmcité.
Mmcité plánuje výrazné nárůsty tržeb a zlepšení EBITDA marže mimo jiné tím, že získané peníze z IPO plánuje použít na koupi vlastní výrobní haly, strojů a na případné akvizice. Za nás můžu říct, že si počkáme, jak se situace vyvine a pokud se jim podaří naplňovat předsevzatou strategii, tak si společnost koupíme (pravda, pak již určitě dráže), ale v současnosti to není investice pro nás.
Leave a Reply