Dvoutýdenní report – 17. – 28. 7. 2023

Tentokrát se kvůli nemoci a dovolené s naším reportem ozýváme až po dvou týdnech. Situace na trzích je jako vždy dynamická, tak se na to pojďme spolu podívat.

Trhy byly trochu na houpačce, ale nakonec skončily tři výše sledované indexy, tedy S&P 500, Nasdaq i německý DAX v pěkném plusu. Nejvíce přidal trošku překvapivě DAX, následovaný S&P 500 a Nasdaqem. Našim ETF se takový vývoj samozřejmě moc líbí :-).

Určitě jste zaznamenali, že jak americká, tak evropská centrální banka zvýšily své úrokové míry v posledním týdnu. Normálně by takový vývoj měl být pro růst akcií negativní, ale akcie mají očividně jiný názor (při růstu úrokových měr máte možnost investovat jinde s vyšším úrokem a nižším rizikem, proto od akcie požadujete vyšší výnos. Vyšší výnos, jinak řečeno, znamená nižší cenu akcie. Třeba v ČR můžete mít spořící účet s úrokem 6 procent, od akcií tedy předpokládáte vyšší zhodnocení, než právě těchto šest procent. Pokud firma není schopna rychle zvýšit svou ziskovost/dividendu a tím zvýšit výnos, je běžné, že ceny akcií padají, tedy, že si koupíte výnos akcií za nižší cenu).

Pojďme se podívat na pár společností z našeho portfolia.

Nejvíce se za poslední dva týdny utrhla Moneta Money bank a přidala krásných 4.2%. Moneta v posledních dnech zveřejnila své výsledky, které byly sice horší, než výsledky minulého roku, ale stále jsou to velmi dobrá čísla a výsledky za celý rok by měly být lepší, než se původně předpokládalo. Moneta plánuje zisk okolo 4.7 mld Kč, což jsou na banku, jejíž tržní kapitalizace činí něco málo přes 43 miliard korun, stále super čísla. Navíc je u Monety faktor možné akce ze strany hlavního akcionáře PPF, který se chce banky zbavit, což by mohlo vést k zajímavé výkupní ceně. Budeme akcii sledovat, při ceně k 90 Kč bychom asi prodávali.

Daří se i akciím Berkshire, které zřejmě táhnou jak dobré výsledky Applu, tak celkově silné a dle nás stále ještě podceněné portfolio celé skupiny. Současná tržní kapitalizace Berkshire je o nějakých 100 mld nižší, než třeba Facebooku, ale kdybychom si měli vybrat, tak vždycky vybereme Berskhire třeba právě před Facebookem.

Vcelku fajn dva týdny má za sebou i společnost Exor, která rostla téměř 2 procenta, což bylo zřejmě dáno výsledky Stellantisu, který tvoří jednu ze dvou hlavních pozic Exoru. Stellantis má poslední dva roky hodně silné a dobré výsledky, ale cena akcie to podle nás zatím úplně nereflektuje. Na druhou stranu, největší pozicí Exoru je Ferrari, což je sice skvělá a výborně zisková společnost, ale v současné době je naceněna na přibližně 60 násobek zisku, což už je, i vzhledem k současné výši úrokových sazeb, dost vysoká hodnota.

Super dva týdny má za sebou ČEZ, který vzrostl téměř o sedm procent. Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje cena ČEZu od 1.8.2023. To je totiž datum, od kdy budou vypláceny dividendy ČEZu a velká část investorů dividendy reinvestuje zpátky. Dá se tedy předpokládat zvýšený zájem o koupi a tudíž rostoucí cena. Stejně tak prolétla zpráva, že stát bude muset dříve či později přistoupit na zrušení tzv. windfall daně, tedy mimořádného zdanění energetických firem. To by ČEZu nechalo v pomyslných kapsách dalších pár miliard, které by opět mohly mít vliv na cenu akcií. Nicméně, jak jsme psali dříve, chceme z dlouhodobého hlediska pozici v ČEZu snižovat, protože v době velkých státních schodků se ČEZ může příliš snadno stát dojnou krávou, kterou zaplatíme my, drobní akcionáři.

Budeme rádi, když se k nám přidáte na našem Instagramu, Twitteru nebo Facebooku.

10 tipů, jak investovat dětem

Dostali jsme několik dotazů, jaké investice bychom zvolili pro dítě, myšleno hlavně pro malé, třeba právě narozené děti. Malé děti mají velkou výhodu v investování v tom, že mají před sebou dlouhý časový horizont, což přímo vybízí k investicím do akcií. V dlouhodobém horizontu jsou akcie neporažený favorit a pro malé děti se tedy přímo nabízí.

Jak bychom tedy k investování pro malé děti přistupovali my?

  1. Investovat je potřeba dlouhodobě a pouze volné peníze – peníze, které jsou určeny na investice pro dítě, by měly být pouze volné prostředky, které nebudeme muset vybírat dříve, než, řekněme, za dvacet let. Než začneme dítěti investovat, měli bychom mít finanční rezervu, abychom v případě jakýchkoliv trablů nemuseli na peníze pro dítě sáhnout. Pokud bychom byli nuceni na peníze sahat dříve, tak se jednak vystavujeme riziku placení daní ze zisku a také riziku, že budeme nuceni prodávat akcie v době, kdy to pro nás není výhodné (v době poklesu trhu).
  2. Investice by měly jít ze 100 procent do akcií – pokud uvažujeme v horizontu třeba dvaceti let, není lepší nástroj pro investice, než akcie. Osobně bychom byli určitě plně zainvestováni do akcií.
  3. Investice by měly být pravidelné – nemusíte posílat každý týden, měsíc či čtvrtletí, stačí klidně i investice jednou ročně, ale důležité je investovat pravidelně. Nenechte se odradit tím, že se všude píše, že je trh drahý, nebo že přijde pokles. Pokud investujete na dlouhou dobu, tak Vás takovéto rady nemusí moc zajímat. Nesnažte se moc spekulovat, prostě si vyhraďte pravidelný den, kdy investujete a v ten den kupujte. Přeci jen bychom sem dali malou vsuvku, pokud se stane situace a trh se zrovna řítí dolů (tak jako třeba v roce 2020 při Covidu, nebo v roce 2008 při finanční krizi) a Vy máte k dispozici více peněz, než chcete investovat, zkuste se přemoci a koupit více, než normálně. Využijte pokles trhu a zkuste nakoupit (pravděpodobně i po Vašem nákupu bude trh opět výrazně klesat, ale jakožto dlouhodobého investora Vás to nemusí moc trápit).
  4. Přizpůsobte investice inflaci – začali jste dítěti investovat třeba 20 tisíc korun každé čtvrtletí, jenže po dvou letech a rostoucí inflaci sami vidíte, že hodnota 20 tisíc už není, co bývala. Nezapomeňte proto přizpůsobit své investování změněným podmínkám. Minimálně jednou ročně byste se měli zamyslet a přizpůsobit částku, kterou investujete. Například, inflace je 10 procent, pokuste se tedy zvýšit čtvrtletní příspěvky do akcií o deset procent, tedy na 22 000 Kč. Samozřejmě, pokud by to pro Vás bylo příliš, je důležitější zachovat alespoň investici původních 20 tisíc Kč, ale pokud je to jen trochu možné, zkuste výši svých příspěvků přizpůsobit.
  5. Zvolte nízkonákladové ETF. Důležitost poplatků roste s každým rokem. Poplatky by ideálně neměly být větší, než 0.25%. Každý kousek procenta hraje v dlouhodobém horizontu velkou roli, jak jsme psali například v tomto článku.
  6. Zvolte akumulační ETF – určitě vyberte ETF, které za Vás investuje dividendy dále. Jednak si ušetříte čas a starosti s daňovým přiznáním a hlavně peníze budou pro Vaše dítě nadále pracovat. Nemusíte kontrolovat, kdy se dividendy vyplácí a řešit další administrativu.
  7. Zvolte velké investiční firmy – některé menší investiční firmy občas nabízí nižší poplatky, než velcí hráči, nicméně z velmi dlouhodobého hlediska by podle nás mělo jít hlavně o bezpečnost vložených prostředků. Neříkáme, že jsou malí hráči nebezpečnější, ale preferujeme ty největší firmy s miliony klientů a velkými fondy jako jsou Vanguard, iShares nebo třeba BlackRock. Ideálně využijte dvě, maximálně tři takové firmy = pro větší diverzifikaci.
  8. Zvolte kombinaci měn – pokud bychom museli vsadit na jednu měnu v dlouhodobém horizontu, byl by vítězem americký dolar, nicméně vsadit nemusíme, proto bych pro velmi dlouhodobé investování pro děti zvolil kombinaci alespoň dvou měn, a sice: amerického dolaru (60 procent) a eura (40 procent).
  9. Zvolte celosvětové ETF – protože netušíme, jestli za dvacet let bude nejvíce růstový sektor zdravotnictví, umělé inteligence, nebo dopravy a taky nevíme, zda nejlepším trhem bude USA, Asie nebo Evropa, zvolili bychom investici do celosvětového indexu. Cílem investic pro dítě by neměly být spekulace a snaha o co největší zisk s nepřiměřeným rizikem, ale naopak snaha o rozumný zisk při rozumném riziku. To podle nás umožňuje právě třeba ETF do celosvětového indexu. Pozn. asi byste neprohloupili ani investicí do indexu S&P 500, ale my bychom zvolili ještě opatrnější cestu – celosvětový index.
  10. Jaké ETF bychom tedy koupili – za nás bychom koupili v eurech Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating, o kterém jsme psali zde. A v amerických dolarech bychom koupili iShares MSCI ACWI UCITS ETF. Jedná se o dva podobné ETF. Oba vydaly velké investiční společnosti Vanguard a iShares (správce BlackRock). Nabízí nám možnost koupit jak v EUR, tak v USD. Oba nabízí poplatky pod 0.25 procenta a akumulaci namísto distribuce dividend.

Pár nástrojů akciového investora

Dnešní doba nabízí spoustu zajímavých nástrojů, díky kterým můžete sledovat své portfolio, být informováni o novinkách ve firmách, které vlastníte, získávat inspiraci na další investice, apod. Pojďme se podívat na pár nástrojů, které využíváme my:

  1. Yahoo Finance – jedná se o super nástroj pro sledování vývoje Vašeho portfolia. Přihlášení je jednoduché a máte k dispozici jak webovou verzi, tak si můžete stáhnout aplikaci. My přes Yahoo Finance sledujeme jak naše portfolio, tak třeba zajímavé firmy, do kterých bychom chtěli jednou investovat. Díky jednoduchým přehledům můžete sledovat denní i roční vývoj, objem obchodů a další informace. Další fajn funkcí je upozorňování na to, kdy bude firma dávat výsledky, sumáře zpráv z vybraného portfolia a také si můžete nastavit upozornění na cenu. Například, pokud cena Vámi vybrané akcie klesne pod určitou úroveň, přijde Vám upozornění.

2. Twitter – český Twitter je plný zajímavých investorů a lidí pohybujících se ve finančním světě. Najdete zde například portfolio managera J&T Banky – Michala Semotana, významného minoritního akcionáře a odborníka na ČEZ – Michala Šnobra, účty brokerských firem jako Patria, ale také spoustu menších investorů s často zajímavými portfolii, kteří se nebojí sdílet a informovat o svých pozicích, jako jsou Burzian, Akciový Guru, Petr Horáček a spousty dalších. My používáme Twitter jako zdroj informací a jako možnost nakouknout do kuchyně jiných investorů. Náš profil můžete sledovat zde.

3. Cap Edge – web www.capedge.com nabízí pro investory do konkrétních akcií super přehled na jednom místě. Můžete vidět jak základní přehledy o dané firmě, tak veškeré dokumenty, které musí firmy posílat do americké komise pro cenné papíry, tak zde najdete i přepisy posledních konferenčních hovorů s managementem dané firmy. Právě přepisy hovorů jsou často cenným zdrojem informací o dané firmě. Můžete si udělat obrázek o managementu, jak odpovídají, jaký mají přehled, jak jednají s akcionáři.

Příklad společnosti Autozone ze stránky capedge.com
V sekci Transcripts můžete najít přepisy posledních konferenčních hovorů

4. SEC Edgar – stránky Americké komise pro cenné papíry obsahují všechny regulatorní/zákonné dokumenty, které musí firmy obchodované na amerických burzách předkládat v pravidelných intervalech. Tak jak jsme o nich informovali třeba v tomto článku. Na obrázku níže vidíte příklad společnosti Autozone a přehled všech dokumentů tzv. DEF14A neboli informace týkající se valné hromady

Můžete hledat historická data, data čtvrtletních, ročních reportů. Data o prodeji a koupi akcií managementem, atd.

5. Weby jednotlivých firem – firmy obchodované mimo USA většinou nemají takové povinnosti jako ukládají americké zákony, ale velké množství informací musí samozřejmě sdělovat také. Pro sledování novinek o dané firmě je dobrá buď právě Yahoo Finance (viz bod 1 výše), nebo například přímo weby daných firem. Třeba český Philip Morris má na svém webu přímo sekci pro investory, kde můžete najít všechna potřebná data.

Jaké nástroje používáte Vy? Budeme rádi, když nám dáte vědět na našem Facebooku, Twitteru nebo třeba Instagramu.

Týdenní přehled 10. – 16. července 2023

Je za námi další týden a další výrazné růsty na amerických indexech, ale i na německém DAXu. Je patrné, že na trhu panuje značný optimismus a je stále dostatek peněz. Největšími tahouny posledních týdnů jsou společnosti jako Nvidia, Tesla a Facebook/Meta. Na kolik je optimismus oprávněný a na kolik se jedná o snahu naskočit na rychle se řítící vlak a urvat si nějaké to procento, je otázkou, kterou si musí každý z nás odpovědět sám. My ani v jedné z těchto společností už zainvestovaní nejsme a před pár dny jsme prodali i naše ETF na Nasdaq 100. Pravděpodobně nás čeká ještě nějaký ten pěkný nárůst, ale ten bude momentálně bez nás. Poměr P/E přes 30 pro Nasdaq nám v době 5 procentních bezrizikových zisků přijde jako příliš. Naše ETF na S&P si ale samozřejmě necháváme a případný propad bychom rádi využili k navyšování našich pozic.

Týdenní vývoj amerických a německého indexu
Týdenní vývoj na akciích Meta, Nvidia, Microsoft, Apple a Tesla

Naše české akcie mají za sebou klidný týden. ČEZ se usadil na ceně okolo 900 Kč za akcii a vypadá to, že jej z této ceny dostane v krátkodobém horizontu jen nějaká zpráva ze strany majoritního akcionáře, tedy českého státu. ČEZ byl pro nás dlouhou dobu naší největší pozicí, ale po posledních politických hrátkách, už pozici nezvětšujeme, pouze udržujeme a čekáme na vývoj situace. Osobně si myslíme, že k odkupu firmy ze strany státu nedojde. ČEZ bude pomalu růst, protože ceny prodané elektřiny v následujících obdobích stále jasně ukazují, že období hojnosti pro energetické firmy ještě zdaleka neskončilo.

Lépe se vede akciím Moneta, které připsaly 1.7 procenta za poslední týden. Monetu bereme spíše jako spekulativní investici. Dříve nebo později dojde k prodeji 30 procentního podílu, který v současné době vlastní společnost PPF a dá se předpokládat, že jej PPF nenechá příliš levně. Pozici navyšoval i jeden z nejbohatších Čechů, Pavel Tykač, který vlastní už přes 12 procent společnosti. Dalším velkým investorem je J&T banka. Dá se předpokládat, že tito velcí hráči budou poskytovat jištění v případě propadu celého trhu a využívali by jej k nákupům, což z Monety dělá podle nás zajímavou spekulaci. V případě, že se nic dít nebude, věříme, že je Moneta dlouhodobě schopná platit dividendu okolo 8 korun na akcii, což stále nabízí více než 8.3 procentní čistý dividendový výnos.

V týdnu dorazila dividenda z naší ropné společnosti Esso France ve výši 1.5 Euro po zdanění, což při současné ceně činí slabé 3 procenta. Akcie od našeho nákupu získala něco málo přes 6 procent, takže celkový výnos není zlý, ale určitě míříme s touto pozicí na vyšší zhodnocení.

Jak jsme psali v reportu z minulého týdne, peníze z prodeje ETF na Nasdaq jsme částečně použili na nákup ETF na tzv. emerging markets s vyloučením Číny. Jedná se o ETF, jehož detaily můžete najít zde. Dlouhodobě chceme mít podíl emerging markets v našem ETF portfoliu na hodnotě zhruba 10 procent. Zatím tam nejsme, snad budou nějaké propady, abychom mohli naši kvótu naplnit :-).

Pokud máte dotazy nebo připomínky, budeme rádi, když nám napíšete na admin@investicnici.cz, pokud se k nám přidáte na našem Facebooku nebo Instagramu.

Základy investování – jaké ETF vybrat a jaké informace by Vás měly u ETF zajímat?

Nechce se Vám přemýšlet nad alokací portfolia, nebo prostě ještě nemáte dostatek prostředků na rozdělení portfolia do více částí, ale chcete i tak investovat? Jednu z nejsnazších cest Vám nabízí investice do ETF, které takříkajíc pokrývá celý svět. Můžete si skrz toto ETF koupit podíl v hlavních akciích nabízených na hlavních burzách světa. Co ale přesně při koupi tohoto ETF vlastně kupujete? Do jakých zemí investujete, které společnosti kupujete?

Pojďme se na příklad investice do celosvětového ETF podívat blíže. Například ETF s názvem Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating s ISIN kódem IE00BK5BQT80 a tickerem A2PKXG. Toto ETF splňuje naše základní požadavky, tedy jedná se o akumulační ETF s nízkými poplatky a zaštiťuje jej velký správce – společnost Vanguard (jaká používáme kritéria se můžete detailně dočíst v tomto článku). Každé ETF má k dispozici tzv. Factsheet neboli shrnutí základních charakteristik daného ETF. Pro toto ETF jej nalezneme zde.

Ve factsheetu najdete shrnutí základních informací a hlavně také alokaci do jednotlivých zemí, titulů, měn, atd.

V daném přehledu vidíte vše, co je podstatné pro dané ETF, například to, že toto ETF je z 60.1 procenta investováno v USA, z 6.4 procenta v Japonsku, 4 procenta v Británii atd. Dále můžete vidět, že 24.7 procenta daného ETF je investováno v technologických firmách a třeba 4.8 procenta v energetických atd. Top 10 největších pozic tvoří 18 procent celého ETF a největší pozicí je Apple s podílem 4.3 procenta. Koupíte-li si tedy dané ETF a dáte do něj třeba 100.000 Kč, pak to de facto znamená, že máte 4.300 Kč uloženo právě v akciích Applu.

Factsheet je důležitý dokument a měli byste se do něj podívat, než koupíte určité ETF. Občas se totiž může stát, že název ETF může být lehce zmatečný, nebo prostě nemusí reflektovat to, co si chcete koupit. Příkladem budiž ETF zaměřující se na Východní Evropu (bez Ruska). Pod pojmem Východní Evropa si každý z nás vybaví něco jiného a proto je důležité se seznámit s factsheetem předtím, než si dané ETF koupíte.

Můžete vidět, že východoevropské ETF má téměř 69 procent investic v Polsku, téměř 20 v Maďarsku a něco málo přes 12 procent v ČR. Odpovídá to tomu, do čeho chcete investovat, nebo ne, to už je otázka, kterou si musí každý zodpovědět sám. Pro mě osobně by takové ETF nepředstavovalo úplně to, co si pod pojmem východoevropské ETF představuji.

Další důležitou informací, kterou ve factsheetu vyčtete, je, kde a pod jakými názvy se dané ETF obchoduje. Vrátíme-li se opět k příkladu ETF FTSE All world, na první straně factsheetu můžeme vidět, že se dané ETF obchoduje na několika trzích.

Pokud tedy například chcete do tohoto ETF investovat v amerických dolarech, můžete tak učinit na Londýnské burze, kde ETF najdete pod tickerem VWRA. Pokud chcete investovat v Eurech třeba na německé Deutsche Borse, pak můžete koupit dané ETF pod tickerem VWCE.DE.

V neposlední řadě můžete ve factsheetu také najít informace o výkonnosti daného ETF v sekci Performance. To je důležité ze dvou důvodů. Jednak samozřejmě z důvodů samotné výkonnosti, ale také z důvodu porovnání proti tzv. benchmarku. ETF porovnávají svou výkonnost proti tzv. benchmarku, tedy nějaké veličině, kterou se snaží kopírovat. Například koupíte-li si ETF na americký index S&P 500, pak předpokládáte, že dané ETF bude velmi blízce výkon daného indexu ETF kopírovat (benchmarkem je tedy přímo index S&P 500). Výkon ETF bude většinou trochu horší kvůli tomu, že platíte poplatky, které výkon snižují, ale neměl by se nijak dramaticky lišit.

Pokud se opět podíváme do factsheetu ETF FTSE All World, pak můžete vidět, že ETF například za čtvrtletí (quarter) vydělalo 3.48%, zatímco benchmark, který se snaží kopírovat, přidal 3.43%. Za poslední tři roky je ETF v plusu 10.05% a benchmark je na tom o kousek líp a přidal 10.07% (údaje pro 5 a 10 let nejsou k dispozici jen proto, že se jedná o relativně nové ETF).

Všechna nezbytná data o ETF získáte nejsnáze na stránkach www.justetf.com, ale stejně tak je naleznete na stránkách vydavatele daného ETF, v tomto případě společnosti Vanguard – údaje jsou zde.

Zajímají-li Vás další informace ohledně ETF, doporučujeme další díly našeho seriálu o základech investování.

IPO aneb prvotní uvedení akcie na trh

Asi jste v posledních pár dnech zaznamenali, že na českou burzu se chystá další titul a sice společnost mmcité, která se zabývá výrobou městského mobiliáře. Společnost projde tzv. IPO neboli Initial Public Offering, tedy prvotní nabídka akcií veřejnosti. Doteď se akcie společnosti neobchodovaly a proto mluvíme o prvotní nabídce. Akcie, které si můžete normálně koupit na burze, jako třeba ČEZ nebo Komerční banku, se obchodují na tzv. sekundárním trhu, tedy kupujete akcie od jiného vlastníka. Společnost, jejíž akcie kupujete, z toho již nemá prospěch.

My do IPO nikdy neinvestujeme. Je prokázáno spoustou různých průzkumů, že investice do IPO jsou dlouhodobě méně výhodná investice, než klasické indexové investování. Ano, občas se objeví skvělé investice typu Facebook (dnes Meta), ale na každý Facebook připadají další desítky extrémně prodělečných IPO. Pravděpodobnost, že trefíte další Facebook, je velmi malá a proto se podle našeho názoru do IPO nehodí investovat.

Když se podíváme na příklad mmcité, moc se nám líbí business společnosti. Městský mobiliář je něco, co bude dlouhodobě potřeba. Společnost už existuje spoustu let, takže má vybudované nějaké renomé, nicméně finančně to není nijak oslňující. Společnost má obrat něco málo přes miliardu korun a EBITDA byla v roce 2022 cca 61 milionů korun, což je nějakých 5 procent a to je zisk před odečtením daní, úroků a dokonce i odpisů. Čistý zisk se pohybuje okolo 35 milionů Kč, tedy něco málo přes 3 procenta tržeb. Z každé koruny tržeb tak firmě zůstanou přibližně tři haléře, což tedy není nijak oslnivý výsledek.

Například poměr čistý zisk/tržby u firmy Philip Morris Česká republika je přibližně 17 procent, tedy z každé utržené koruny zůstane Philip Morris ČR 17 haléřů. Dalším příkladem je Capri Holdings, kde zisk v posledním roce nebyl nijak závratný a i přesto mají čistou ziskovou marži přes 11 procent – výrazně výše než mmcité.

Mmcité plánuje výrazné nárůsty tržeb a zlepšení EBITDA marže mimo jiné tím, že získané peníze z IPO plánuje použít na koupi vlastní výrobní haly, strojů a na případné akvizice. Za nás můžu říct, že si počkáme, jak se situace vyvine a pokud se jim podaří naplňovat předsevzatou strategii, tak si společnost koupíme (pravda, pak již určitě dráže), ale v současnosti to není investice pro nás.

Týdenní report 3. – 7. července 2023

Poslední týden došlo na trhu k menšímu poklesu. S&P a Nasdaq ubraly 1.1 a 0.9 procenta. Německý DAX ztratil více než 3 procenta. Za jeden týden to může znít jako hodně, ale když se podíváme na celý rok, tak je Nasdaq stále ve více než 30 procentním plusu, S&P téměř 15 procent v plusu a DAX v plusu téměř 12 procent.

Samotným nám růst na Nasdaq pro tento rok přijde už jako dostatečně silný a proto jsme se rozhodli pro prodej ETF na Nasdaq 100, jak se můžete dočíst v tomto samostatném článku. Zisk máme více než 35 procent, takže si určitě nestěžujeme:-). Peníze z tohoto prodeje máme prozatím v hotovosti a budeme nakupovat v tomto a příštím týdnu. Cílem je trochu zvýšit ETF pozice v emerging markets a v Asii, která sice také hodně rostla, ale ne tak moc jako US.

Na pražské burze byl klid, akcie spíše trochu klesaly, ale žádný zásadní výprodej ani nárůst se minulý týden nekonal. Asi to bylo způsobeno i tím, že půlka republiky vyrazila na dovolenou a užívala si dvou státních svátků :-).

Dostali jsme několik dotazů na akcie firmy Pilulka, které za poslední rok ztrácí více než 64 procent.

Sami akcie Pilulky nevlastníme, i když jsme si párkrát na Pilulce zaspekulovali s fajn ziskem něco málo přes 15 tisíc korun, ale vždy se jednalo jen o pár kusů, a maximální investovanou částku něco málo přes 100 tisíc korun.

Dvě spekulace s Pilulkou v roce 2021 a 2022

V současné době je podle nás sentiment ohledně akcií Pilulka velmi negativní a protože Pilulka roste primárně díky sentimentu, nevidíme teď u ní moc prostor pro růst. Bratři Kasové, hlavní vlastníci a ředitelé Pilulky, ohlásili, že budou sekat náklady a omezí expanzi, což jsou samy o sobě správné kroky, ale pro primárně růstovou akcii to nejsou moc dobré zprávy.

Pokud bychom ji znovu nakupovali, musela by se ze současné ceny pod 500 Kč dostat k nějakým 650 Kč, což by mohlo potvrzovat návrat optimismu, ale popravdě to teď moc nečekáme.

Zbytek našeho portfolia se v týdnu vyvíjel podobně jako celý trh. Trošku větší pokles okolo 3 procent zaznamenal Exor, ale u něj je fluktuace tak nějak normální. Při trošku větším poklesu bychom rádi přikoupili více, protože si myslíme, že Exor by si zasloužil cenovku nad 100 Eur a ne současných 80 Eur, ale to bude asi ještě delší cesta.

Také jsme pro Vás v týdnu připravili názorný přehled našich základních bodů při koupi ETF, takže pokud nesledujete náš Facebook nebo Instagram, tak Vám jej přinášíme i zde.

Děkujeme za pozornost a budeme se těšit zase příště :-).

Rebalancování portfolia – prodej ETF na Nasdaq 100

Tomu, jak přesně rebalancujeme portfolio, se budeme věnovat v některém z následujících článků. Prozatím ve stručnosti jen řekneme, že se snažíme alespoň jednou ročně k rebalancování přistoupit, pokud dojde k výraznému vychýlení některých pozic.

Možná se hodí říci, co vlastně rebalancováním myslíme. Jde o to, že naše ETF portfolio máme nějak procentuálně nastavené, například, že 45% ETF portfolia je investováno v USA, 20 procent v Evropě, 15 procent v „Pacifiku“ (bez Japonska, převážně tedy Austrálie, Jižní Korea a Taiwan), 10 procent emerging markets (Čína, Indie, Brazílie a další) a 10 procent v dluhopisových ETF. Ameriku pak máme ještě rozdělenou na S&P, Nasdaq, Small capy, ale o tom jindy.

Poslední půl rok velmi výrazně rostla právě Amerika a zejména index Nasdaq 100, který sdružuje 100 největších firem z Nasdaqu. ETF na Nasdaq s tickerem EQAC jsme kupovali v minulém roce, kdy dost klesal a protože v tomto roce naopak hodně rostl a protože příliš stoupla váha US akcií v našem portfoliu (přes 55 procent), tak jsme se rozhodli váhu trochu snížit a prodat právě Nasdaq 100 a přikoupit zbylé složky ETF portfolia.

Rebalancování většinou děláme jednou ročně, ale minimálně na konci každého čtvrtletí se podíváme, jestli není potřeba právě nějaké úpravy udělat. Neřešíme drobné odchylky, s těmi se musí počítat, ale změny o více procent už nás zajímají.

Díky rebalancování tak máme možnost prodat ziskové pozice a přikoupit pozice, které si nevedly tak dobře. Ano, asi tak necháváme kus zisku na stole, ale nejde nám o hledání maximálních cen, ale o to, aby naše portfolio hezky rostlo s rozumnou mírou rizika. Rebalancování nám umožňuje snižovat emoce spojené s akciemi a zachovávat chladnou hlavu. Doporučujeme jej každému, kdo přistupuje k investování trochu aktivněji.

Týdenní report 26. – 30. června 2023

Další týden uběhl jako voda a přinášíme Vám další krátké shrnutí situace na trzích.

Jak je patrné z grafu, americké akcie, ať ty v technologickém indexu Nasdaq, tak ty v S&P za sebou mají velmi dobrý týden, kdy rostly o 2.3 a 2.2%. Německý DAX zaostával, ale nakonec skončil v drobném plusu 0.2%. Americké indexy táhnou především velké technologické společnosti typu Apple, Microsoft, Meta/Facebook, jak je dobře patrné z níže uvedeného grafu.

Zdroj: https://drive.google.com/file/d/1DYL8jvuE49fN3bGVfFydesJdxKMaBBvh/view EMW 2023

85% ze zisků, kterých tento rok index S&P 500 dosáhnul (od začátku roku je index v plusu skoro 16%), bylo tvořeno růstem sedmi velkých akcií: Microsoft, Nvidia, Google, Apple, Meta, Amazon a Tesla. Pokud byste měli zainvestováno do indexu bez těchto sedmi velkých společností, tak by Váš výdělek činil méně než 3 procenta, což už dnes dostanete na každém druhém spořícím nebo termínovaném vkladu.

Dnes se rádo říká, že je trh přeceněný, měl by přijít krach, apod. Úplně si to nemyslíme. Ano, jednotlivé akcie typu Nvidia a Tesla jsou extrémně drahé a jejich pokles by vyvolal pokles celého indexu, ale i většina firem z indexu na tom z pohledu nacenění není nijak extrémně a určitě prostor pro růst mají. Přeci jen ekonomika i přes inflaci a spoustu dalších špatných zpráv jede rozumně dále, aneb jak se říká, pesimisté zní chytře, optimisté bohatnou :-)).

Z našeho portfolia

Velmi dobrý týden za sebou má Exor.NV, holdingová společnost, která v sobě zahrnuje investice do společností jako je Ferrari, Stellantis, CNH, Iveco a spoustu dalších. Minulý týden rostla téměř o 5% prakticky beze zpráv. Exor se dlouhobě obchoduje pod hodnotou svých aktiv a my jej přikupujeme, i když se dle našeho názoru cena akcie příliš odchýlí od ceny držených akcií (což při současné situace vidíme okolo ceny 72E za akcii). Společnost vede John Elkann, pravnuk zakladatele Fiatu a mimo jiné i fanoušek Warrena Buffetta. Jeho výroční zprávy nejsou sice tak čtivé jako ty Buffettovy, ale i tak je to zajímavý náhled do mysli Johna Elkanna. Poslední dopis k přečtení zde: https://www.exor.com/pages/investors-media/letter-shareholders .

Poslední týden byl ve znamení ČEZu a výplaty dividendy 145 Kč (která bude zdaněna 15% daní při výplatě, takže čistá dividenda bude 123 Kč). Po naší návštěvě valné hromady již ČEZ nepřikupujeme. Necháme si vyplatit dividendu a postupně se plánujeme zbavit všech zbylých akcií. Ohledně ČEZu se teď hodně mluvilo i o tzv. ex date, neboli datu, kdy již nemáte nárok na výplatu dividendy. V ČR existují dvě burzy a sice Burza cenných papírů Praha a RM Systém. Ex date pro BCPP je dva dny před tzv. rozhodným dnem dividendy (rozhodný den je den, kdy se „nahlédne“, kdo vlastní akcie ČEZu a tito vlastníci dostanou dividendu). Na BCPP nicméně nedochází k okamžitému vypořádání obchodů. Vy sice akcii koupíte a ve Vašem účtu ji ihned uvidíte, ale k vypořádání obchodu dojde až za dva dny, tedy rozhodný den ČEZu byl pátek 30.6. Proto, abyste dostali dividendu, jste museli nakoupit na BCPP akcii nejpozději ve středu, protože k jejímu vypořádání došlo právě až v pátek. Na RMS je vypořádání okamžité, musíte tedy vlastnit akcie ČEZu 30.6. při uzavření burzy. To jen tak na okraj, proč je pár dní rozdílná cena akcie na BCPP a na RMS.

Ostatní akcie v individuálním portfoliu vesměs skončily týden v plusu, bez nějakého dramatického vývoje. V týdnu jsme lehce navýšili pozici v Berkshire Hathaway za cenu 335$, právě kvůli důvodům, které popisujeme výše. Myslíme, že americká burza není natolik přeceněná, pokud vyjmeme některé technologické akcie. To nám umožňuje právě investice do Berkshire, kterou chápeme spíše jako indexové investování bez příliš velké váhy technologií (i když ano, velkou část portfolia Berkshire tvoří investice do společnosti Apple:-)).

Těšíme se zase za týden…