Základy investování – jaké ETF vybrat a jaké informace by Vás měly u ETF zajímat?

Nechce se Vám přemýšlet nad alokací portfolia, nebo prostě ještě nemáte dostatek prostředků na rozdělení portfolia do více částí, ale chcete i tak investovat? Jednu z nejsnazších cest Vám nabízí investice do ETF, které takříkajíc pokrývá celý svět. Můžete si skrz toto ETF koupit podíl v hlavních akciích nabízených na hlavních burzách světa. Co ale přesně při koupi tohoto ETF vlastně kupujete? Do jakých zemí investujete, které společnosti kupujete?

Pojďme se na příklad investice do celosvětového ETF podívat blíže. Například ETF s názvem Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating s ISIN kódem IE00BK5BQT80 a tickerem A2PKXG. Toto ETF splňuje naše základní požadavky, tedy jedná se o akumulační ETF s nízkými poplatky a zaštiťuje jej velký správce – společnost Vanguard (jaká používáme kritéria se můžete detailně dočíst v tomto článku). Každé ETF má k dispozici tzv. Factsheet neboli shrnutí základních charakteristik daného ETF. Pro toto ETF jej nalezneme zde.

Ve factsheetu najdete shrnutí základních informací a hlavně také alokaci do jednotlivých zemí, titulů, měn, atd.

V daném přehledu vidíte vše, co je podstatné pro dané ETF, například to, že toto ETF je z 60.1 procenta investováno v USA, z 6.4 procenta v Japonsku, 4 procenta v Británii atd. Dále můžete vidět, že 24.7 procenta daného ETF je investováno v technologických firmách a třeba 4.8 procenta v energetických atd. Top 10 největších pozic tvoří 18 procent celého ETF a největší pozicí je Apple s podílem 4.3 procenta. Koupíte-li si tedy dané ETF a dáte do něj třeba 100.000 Kč, pak to de facto znamená, že máte 4.300 Kč uloženo právě v akciích Applu.

Factsheet je důležitý dokument a měli byste se do něj podívat, než koupíte určité ETF. Občas se totiž může stát, že název ETF může být lehce zmatečný, nebo prostě nemusí reflektovat to, co si chcete koupit. Příkladem budiž ETF zaměřující se na Východní Evropu (bez Ruska). Pod pojmem Východní Evropa si každý z nás vybaví něco jiného a proto je důležité se seznámit s factsheetem předtím, než si dané ETF koupíte.

Můžete vidět, že východoevropské ETF má téměř 69 procent investic v Polsku, téměř 20 v Maďarsku a něco málo přes 12 procent v ČR. Odpovídá to tomu, do čeho chcete investovat, nebo ne, to už je otázka, kterou si musí každý zodpovědět sám. Pro mě osobně by takové ETF nepředstavovalo úplně to, co si pod pojmem východoevropské ETF představuji.

Další důležitou informací, kterou ve factsheetu vyčtete, je, kde a pod jakými názvy se dané ETF obchoduje. Vrátíme-li se opět k příkladu ETF FTSE All world, na první straně factsheetu můžeme vidět, že se dané ETF obchoduje na několika trzích.

Pokud tedy například chcete do tohoto ETF investovat v amerických dolarech, můžete tak učinit na Londýnské burze, kde ETF najdete pod tickerem VWRA. Pokud chcete investovat v Eurech třeba na německé Deutsche Borse, pak můžete koupit dané ETF pod tickerem VWCE.DE.

V neposlední řadě můžete ve factsheetu také najít informace o výkonnosti daného ETF v sekci Performance. To je důležité ze dvou důvodů. Jednak samozřejmě z důvodů samotné výkonnosti, ale také z důvodu porovnání proti tzv. benchmarku. ETF porovnávají svou výkonnost proti tzv. benchmarku, tedy nějaké veličině, kterou se snaží kopírovat. Například koupíte-li si ETF na americký index S&P 500, pak předpokládáte, že dané ETF bude velmi blízce výkon daného indexu ETF kopírovat (benchmarkem je tedy přímo index S&P 500). Výkon ETF bude většinou trochu horší kvůli tomu, že platíte poplatky, které výkon snižují, ale neměl by se nijak dramaticky lišit.

Pokud se opět podíváme do factsheetu ETF FTSE All World, pak můžete vidět, že ETF například za čtvrtletí (quarter) vydělalo 3.48%, zatímco benchmark, který se snaží kopírovat, přidal 3.43%. Za poslední tři roky je ETF v plusu 10.05% a benchmark je na tom o kousek líp a přidal 10.07% (údaje pro 5 a 10 let nejsou k dispozici jen proto, že se jedná o relativně nové ETF).

Všechna nezbytná data o ETF získáte nejsnáze na stránkach www.justetf.com, ale stejně tak je naleznete na stránkách vydavatele daného ETF, v tomto případě společnosti Vanguard – údaje jsou zde.

Zajímají-li Vás další informace ohledně ETF, doporučujeme další díly našeho seriálu o základech investování.

Please follow and like us: