Management a jeho důležitost pro investice

Jednou z veličin, kterou nevyčtete z finančních výkazů společnosti je management neboli osoby řídící společnost, kterou si chcete koupit.

Hlavním problémem dnešních akciových společnosti obchodovaných na burze, že je oddělena funkce vlastníka a managementu, což často vede k rozdílným zájmům těchto dvou skupin a nejčastěji na tom prodělá právě vlastník firmy. Management společnosti, pokud není dostatečně kontrolován, si často z firmy udělá svou kasičku a sleduje vlastní krátkodobé zájmy namísto dlouhodobých zájmů svých vlastníků.

K napsání toho článku nás inspirovala valná hromada ČEZu, které jsme se s Lenkou zúčastnili toto pondělí.

Valná hromada se uskutečnila v Kongresovém centru v Praze. Zúčastnilo se jí několik stovek akcionářů. Samozřejmě největším akcionářem je stát, který si může rozhodovat o čem jen v ČEZu chce i bez schválení minoritami. Bohužel i na chování a celkovém vystupování managementu je to dost znát.

Velký sál kongresového centra byl z poloviny uzavřený, takže jsme si museli komplikovaně hledat místo. Pokládání dotazů managementu bylo omezeno, což je opět velmi nepřátelský krok. Management se s vlastníky potkává vesměs jen jednou ročně a omezovat vlastníky je skutečně zvláštní přístup. Na vstup na valnou hromadu musíte projít bezpečnostními rámy a dovnitř si nesmíte vzít vodu ani jídlo. CEO společnosti, Daniel Beneš, se v průběhu valné hromady vytratil a vrátil se snad po nějakých devíti hodinách. Těžko hledat lepší přiklad pohrdání vlastníky, než toto. Vlastníci kladli otázky managementu a prakticky na každou druhou otázku se muselo jít představenstvo poradit a pak teprve odpověděli. Nebyly to těžké otázky, pouze zdržovací taktika ze strany managementu. A pokud byste po deseti hodinách valné hromady náhodou dostali hlad, tak máte jako spoluvlastník největší energetické firmy v ČR právo na dva chlebíčky, dvě kávy a litr vody (který si ale nesmíte vzít sebou do sálu). Samozřejmě se díváte celou dobu management, který má veškeré jídlo a nápoje k dispozici na pódiu.

Pohrdání vlastníky managementem je bohužel realitou společnosti ČEZ a je to jeden z mnoha důvodů, proč pozici v této akcii snižujeme a do konce roku ji plánujeme zcela vyprodat.

Při posuzování společnosti je důležité posoudit i management. Jak se chová, jak a zda odpovídá na otázky akcionářů, jak vypadají valné hromady a další otázky. Všechny odpovědi pak tvoří celkový obrázek a potvrzují, zda je koupě akcií dané firmy dobrý nebo špatný nápad.

Dvě vody a jednu kávu jsme vypili, ale nehezkým chlebíčkům jsme odolali 🙂

Obecně tedy při posuzování managementu posuzujeme tyto body:

  1. Nakupuje management akcie? – spousta managerů dostává akcie v rámci různých motivačních programů. Dobrý management si většinou velkou část nechává a je tím s Vámi, jakožto vlastníkem společnosti na jedné lodi. Třeba většina managerů ČEZu darované akcie vyprodává…
  2. Management komunikuje otevřeně – tedy přesný opak toho, jak se management ČEZu chová na valné hromadě
  3. Management naplňuje své sliby – stačí si projít třeba pár let starou prezentaci a porovnat ji proti současné situaci. Rychle si tak ověříte, zda management jen nemlátí prázdnou slámu.
  4. Odměny managementu jsou rozumné – Daniel Beneš si za minulý rok odnesl 35mil Kč. Je na posouzení každého, jestli mu to přijde málo či moc…
Please follow and like us: