Pár nástrojů akciového investora

Dnešní doba nabízí spoustu zajímavých nástrojů, díky kterým můžete sledovat své portfolio, být informováni o novinkách ve firmách, které vlastníte, získávat inspiraci na další investice, apod. Pojďme se podívat na pár nástrojů, které využíváme my:

  1. Yahoo Finance – jedná se o super nástroj pro sledování vývoje Vašeho portfolia. Přihlášení je jednoduché a máte k dispozici jak webovou verzi, tak si můžete stáhnout aplikaci. My přes Yahoo Finance sledujeme jak naše portfolio, tak třeba zajímavé firmy, do kterých bychom chtěli jednou investovat. Díky jednoduchým přehledům můžete sledovat denní i roční vývoj, objem obchodů a další informace. Další fajn funkcí je upozorňování na to, kdy bude firma dávat výsledky, sumáře zpráv z vybraného portfolia a také si můžete nastavit upozornění na cenu. Například, pokud cena Vámi vybrané akcie klesne pod určitou úroveň, přijde Vám upozornění.

2. Twitter – český Twitter je plný zajímavých investorů a lidí pohybujících se ve finančním světě. Najdete zde například portfolio managera J&T Banky – Michala Semotana, významného minoritního akcionáře a odborníka na ČEZ – Michala Šnobra, účty brokerských firem jako Patria, ale také spoustu menších investorů s často zajímavými portfolii, kteří se nebojí sdílet a informovat o svých pozicích, jako jsou Burzian, Akciový Guru, Petr Horáček a spousty dalších. My používáme Twitter jako zdroj informací a jako možnost nakouknout do kuchyně jiných investorů. Náš profil můžete sledovat zde.

3. Cap Edge – web www.capedge.com nabízí pro investory do konkrétních akcií super přehled na jednom místě. Můžete vidět jak základní přehledy o dané firmě, tak veškeré dokumenty, které musí firmy posílat do americké komise pro cenné papíry, tak zde najdete i přepisy posledních konferenčních hovorů s managementem dané firmy. Právě přepisy hovorů jsou často cenným zdrojem informací o dané firmě. Můžete si udělat obrázek o managementu, jak odpovídají, jaký mají přehled, jak jednají s akcionáři.

Příklad společnosti Autozone ze stránky capedge.com
V sekci Transcripts můžete najít přepisy posledních konferenčních hovorů

4. SEC Edgar – stránky Americké komise pro cenné papíry obsahují všechny regulatorní/zákonné dokumenty, které musí firmy obchodované na amerických burzách předkládat v pravidelných intervalech. Tak jak jsme o nich informovali třeba v tomto článku. Na obrázku níže vidíte příklad společnosti Autozone a přehled všech dokumentů tzv. DEF14A neboli informace týkající se valné hromady

Můžete hledat historická data, data čtvrtletních, ročních reportů. Data o prodeji a koupi akcií managementem, atd.

5. Weby jednotlivých firem – firmy obchodované mimo USA většinou nemají takové povinnosti jako ukládají americké zákony, ale velké množství informací musí samozřejmě sdělovat také. Pro sledování novinek o dané firmě je dobrá buď právě Yahoo Finance (viz bod 1 výše), nebo například přímo weby daných firem. Třeba český Philip Morris má na svém webu přímo sekci pro investory, kde můžete najít všechna potřebná data.

Jaké nástroje používáte Vy? Budeme rádi, když nám dáte vědět na našem Facebooku, Twitteru nebo třeba Instagramu.

Please follow and like us: